တင်နေသည်
    48 grams of Magnesium metal. Assume Oxygen gas in excess.Question 1: How many grams of MgO do you expect. (Mg = 24 g/mol, MgO = 40 g/mol)?1. Convert mass Mg -> mol Mg48 g Mg ( 1 mol Mg / 24 g Mg) = 2 mol Mg2. Relationship between mol Mg and mol MgO for every 2 mol Mg reactant, you produce 2 mol MgO product3. Find mol MgO from mol Mg2 mol Mg ( 2 mol MgO / 2 mol Mg) = 2 mol MgO4. Convert mol MgO to g MgO2 mol MgO ( 40 g Mg / 1 mol MgO ) = 80 grams MgOMagnesium metal excess. You only have 128 grams of O2 to do combustion.Question 2: How many moles of MgO do you expect. (same mmass as before, O2 = 32 g/mol)1. 128 grams O2 ( 1 mol O2 / 32 g O2 ) = 4 mol O2 2. Relationship between mol O2 and mol MgOfor every 1 mol O2 in, 2 mol MgO go out3. Find mol MgO from mol O24 mol O2 ( 2 mol MgO / 1 mole O2) = 8 mol MgO